در اين بيمه نامه مسئوليت قانوني صاحبان حرف در مقابل كسانيكه در رابطه با حرفة آنها دچار خسارت جاني يا مالي گرديده‌اند تحت پوشش قرار مي‌گيرد. هر فرد به تبع شغل و حرفه خود ممكن است خسارت جاني و يا مالي به افراد مرتبط با حرفه خود وارد نمايد. بيمه هاي مسئوليت حرفه اي ضامن جبران خسارات ناشي از شغل و حرفه افراد به ديگران است.

 

 

انواع بيمه هاي مسئوليت حرفه ای  كه عرضه مي گردند عبارتند از:

 

بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان 

در اين بيمه نامه خسارات ناشي از مسئوليت مدني حرفه اي پزشكان در قبال افراد تحت معالجه یا بیمارانی که ناشی از مسئولیت پزشک به علت اشتباه ، غفلت یا قصور وی در انجام خدمات حرفه‌ای به وقوع پیوسته باشد.

بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان بر اساس قانون مسئولیت مدنی و قوانین و مقررات نظام پزشکی کشور تهیه و تدوین گردیده است.

بیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکان 
با توجه به ضرورت تامین حرفه‌ای پرستاران، ‌بهیاران، تکنسین‌های بیهوشی و اتاق عمل، تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن وM.R.II و نیز کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، نوارنگاری وC.S.R ، این بیمه به منظور جبران خسارات ناشی از مسئولیت پیراپزشکان صادر می‌شود.

بيمه مسئوليت حرفه اي مهندسين ناظرومشاور وطراح ومحاسب 
 این بیمه‌در جهت برقراری تأمین حرفه‌ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان که در عضویت سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، دارای پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضاء شهرسازی از شهرداری می‌باشند، در برابر مالکین ساختمان‌ها، اشخاص ثالث (شامل همسایگان، عابرین و ...) و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی،(جانی و مالی) عرضه شده است.

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران اماکن و مجموعه های ورزشی 
 صاحبان‌ اماکن‌ ورزشی‌ همچون‌ استخرها، سالن‌های‌ ورزشی‌ و بدنسازی‌ ضمن‌ رعایت‌ اصول‌ ایمنی‌ و حفاظتی‌، گاهی‌ با حوادثی‌ که‌ منجر به‌ نقص‌ عضو و فوت‌ و هزینه‌‌های‌ پزشکی‌ مراجعین‌ می‌شود، مواجه‌ می‌گردند که‌ مناسب‌ترین‌ راه‌ برای‌ جبران‌ غرامت‌ حوادث‌ پیش‌بینی‌ نشده‌، تهیه بیمه نامه مسئولیت‌ مدنی‌ مجموعه‌های‌ ورزشی‌‌ است‌.

شركت بيمه در اين بيمه نامه متعهد مي گردد كه خسارات جاني وارد به مراجعه كنندگان در محدوده مجموعه ورزشي كه ناشي از مسئوليت مديران مجموعه ورزشي باشد، را جبران نمايد.

خسارات وارد به تماشاگران نيز مي تواند تحت پوشش اين بيمه نامه قرار گيرد. لازم به ذكر است خسارت ناشي از حوادث ورزشي تحت پوشش نمي باشد.

 بیمه مسئولیت حرفه ای  مدیران مراکز آموزشی 
 مسئولیت افرادی که در مراکز آموزشی مشغول به کار یا تحصیل هستند، بر عهده مدیران این مراکز می‌باشد. از این رو در صورتی که برای یکی از افراد در زمان حضور در مرکز آموزشی اتفاقی رخ‌ دهد، خسارات آن بر عهده مدیران مراکز می‌باشد.

بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی به منظور پوشش خسارت‌های جانی احتمالی برای افراد در مراکز آموزشی صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای نمایندگان بیمه
 این بیمه به منظور جبران خسارت‌های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت نمایندگان بیمه به علت اشتباه ، غفلت یا قصور وی در انجام خدمات حرفه‌ای بیمه گری  ، صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران پارکینگ های عمومی و خصوصی خودرو
 در صورتی که خسارتی برای افراد استفاده‌کننده از پارکینگ‌های عمومی و خصوصی خودرو به‌وجود آید،‌ ممکن است مسئولیت خسارت بر عهده صاحبان پارکینگ باشد. این بیمه‌نامه کلیه خسارت‌های رخ‌داده بر اثر آتش سوزی ، شکست شیشه ، پاشیدن مواد شیمیایی ، سرقت کلی ، برخورد اجسام با خودرو در پارکینگ‌های عمومی و خصوصی را جبران می‌نماید.

بیمه مسئولیت حرفه ای مسئولین فنی بیمارستان 
 مدیر فنی بیمارستان، درمانگاه و کلینیک مسئول مشکلات احتمالی است که در طول مراجعه بیمار به مرجع درمانی برای وی رخ می‌دهد.

از این رو بیمه‌ مسئولیت مدنی مدیر فنی بیمارستان، درمانگاه، کلینیک به منظور پوشش خسارات جانی احتمالی ناشی از مسئولیت این مدیران طراحی شده است.

*در صورت احراز مسئوليت مدير يا مديران فني بيمارستانها، درمانگاه ها ، كلينيك ها در خصوص خسارت ناشي از فوت، نقص عضو شركت بيمه تا سقف تعهدات بيمه نامه جبران كننده خسارات مذكور خواهد بود.

 بيمه مسئوليت مدني شركت‌هاي نصب / تست سيستم گازسوز خودرو
شركت هايي كه با مجوز هاي مراجع ذيصلاح اقدام به نصب يا تست سيستم هاي گازسوز اعم از CNG و يا LPGG مي نمايند، مي توانند خسارات جاني و مالي وارد به استفاده كنندگان خودرو و اشخاص ثالث را كه ناشي از مسئوليت آن شركت باشد، تحت پوشش بيمه در آورند.

  بيمه مسئوليت مدني حرفه‌اي مسئول فني داروخانه
 اين بيمه نامه جبران كننده خسارات ناشي از قصور مسئول فني داروخانه در ازاي اشتباه و خطاي سهوي وي در ارائه خدمات دارويي به مشتريان تا سقف تعهدات بيمه نامه خواهد بود.

اين بيمه نامه خسارات ناشي از فوت، نقص عضو را پس از احراز مسئوليت فرد جبران مي كند

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و ناجیان استخر 
 اين بيمه نامه خسارات جاني وارد به استفاده كنندگان كه ناشي از مسئوليت مدير استخر باشد را جبران مي نمايد.

همچنين مدير استخر مي تواند پوشش مسئوليت ناجيان غريق در قبال شناگران را نيز خريداري نمايد. بديهي است مسئوليت مديران استخر در قبال كاركنان با تهيه پوشش بيمه مسئوليت مدني كارفرما در قبال كاركنان بيمه مي شود.

 بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای نصابان و تعمیر کاران آسانسور 
 با وجود اینکه که‌ تعمیر و نگهداری‌ دوره‌‌ای‌ آسانسورها از ط‌رف‌ مالکین‌ ساختمان های تجاری و مسکونی انجام‌ می‌ شود و لیکن‌ بروز حوادث‌ ناشی‌ از سهل‌‌انگاری‌ در نگهداری‌ آنها سبب ورود صدمات‌ جانی‌ به‌ استفاده‌کنندگان‌ از آسانسور می‌‌گردد. این بیمه غرامت‌ فوت‌ و نقص‌عضو سرنشینان‌ آسانسور را در صورت‌ وقوع‌ حوادث‌ جبران‌ می‌نماید.

 بیمه مسئولیت حرفه ای  مدیران شهربازی 
 مدیر شهربازی مسئولیت مشکلات احتمالی که در حین استفاده از دستگاه‌ها برای استفاده‌کنندگان رخ می‌دهد را بر عهده دارد.

اين بيمه نامه خسارات جاني وارد به استفاده كنندگان از امكانات شهربازي را كه ناشي از مسئوليت مدير شهربازي باشد را تحت پوشش قرار مي دهد به شرط رعايت كليه استانداردهاي مربوط به تاسيسات و وسايل بازي موجود در شهربازي و وجود برنامه هاي مدون و علمي بازديدهاي دوره اي

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران هتل ها و واحد های اقامتی 
 براساس این طرح بیمه‌ای، خسارات جانی و مالی مسافرین در اثر حوادث در طول مدت اقامت در هتل یا مسافرخانه بیمه می‌گردد.

در ضمن چنانچه واحد اقامتی دارای امکاناتی نظیر استخر، مجموعه ورزشی، پارکینگ وغیره باشد خسارات مالی و جانی وارد به استفاده کنندگان جبران خواهد شد.

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران  مهدکودک 
 در صورت وقوع حادثه براي کودکان تحت مراقبت در مهدکودک، كه ناشي از مسئوليت مدير مهدکودک باشد، خسارت وارده، از طريق اين بيمه‌نامه جبران خواهد شد. مدير مهد كودك مي تواند با پرداخت حق بيمه اضافي، مسئوليت مربيان در قبال كودكان تحت مراقبت را نيز تحت پوشش قرار دهد.

بديهي است مسئوليت مدني مدير مهد كودك در قبال پرسنل تحت عنوان بيمه مسئوليت مدني كارفرما در قبال كاركنان پوشش داده خواهد شد.

 بیمه مسئولیت حرفه ای  مدیران  سینماها و سالن های نمایش 
مدیران سالن‌های سینما، کنسرت و اجلاس در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده‌کننده سالن‌ها مسئولیت دارند.

برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در این سالن‌ها، بیمه‌ مسئولیت حرفه‌ای مدیران سالن‌های سینما، کنسرت و اجلاس صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران رستوران ها
 مدیران رستوران‌ها و استراحت‌گاه‌های ساحلی در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده‌کننده از فضا و تجهیزات آنها مسئولیت دارند.

برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در این مکان‌ها، بیمه مسئولیت مدنی مدیران رستوران‌ها و استراحت‌گاه‌های ساحلی صادر می‌شود. 

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران تعمیرگاهها در قبال اشخاص ثالث 

مسئولیت کلیه خسارت‌های وارده بر خودروها در طول مدتی که در تعمیرگاه‌ها هستند بر عهده صاحبان تعمیرگاه‌ها می‌باشد.

این بیمه به منظور پوشش کلیه خسارات احتمالی ناشی از خطرات موجود در تعمیرگاه‌های مجاز صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری
 این بیمه به منظور پوشش مسئولیت خسارات مالی ناشی از مسئولیت وکلای دادگستری در قبال اشخاص ثالث صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای سردفتران و دفتریاران 
 این بیمه به‌منظور پوشش خسارت‌های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت سردفتران و دفتریاران برای افراد ثالث صادر می‌شود.

 بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران اردوها و تورهای زیارتی و تفریحی
 مسئولیت افرادی که در اردو هستند، بر عهده مدیر اردو است. از این رو در صورتی که برای یکی از افراد در اردو اتفاقی رخ‌ دهد، خسارات آن بر عهده مدیران اردو می‌باشد.

بیمه‌ مسئولیت مدیران اردوها به منظور پوشش خسارت‌های جانی احتمالی برای افراد در اردوها صادر می‌شود.

چنانچه براي افراد شركت كننده در تورهاي سياحتي و زيارتي، حادثه اي رخ دهد و اين حادثه ناشي از تقصير يا سهل انگاري مدير يا مسئول تور باشد، اين بيمه نامه خسارات جاني وارد به زيان ديده را جبران مي نمايد. در اين نوع بيمه نامه تنها خسارت جاني تحت پوشش بوده و خسارات مالي فاقد پوشش است.