این بیمه­ خسارت­ های فیزیکی، ناگهانی و پیش­ بینی نشده، ناشی از حادثه در هنگام اجرای پروژه­ های عمرانی، زیربنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه ها مانند: ساختمان­ های مسکونی، اداری، برج­ ها، کارخانه ­ها، سیلوها، راه­ ها، راه ­آهن، فرودگاه، سدها، پروژه­ های آب­رسانی و زهکشی، تونل­ ها، پل­ ها، لوله­ کشی آب و فاضلاب، مخازن آب، موج ­شکن­ ها، نیروگاه و پالایشگاه، طرح ­های انرژی (نفت، گاز و پتروشیمی) و مانند آن­ها را زیر پوشش قرار می­ دهد.

 

عوامل زیادی از جمله آتش ­سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، طغیان آب، توفان، زمین­ لرزه، نشست، لغزش و رانش زمین، سرقت،سهل­ انگاری اجرای نادرست کار، فقدان مهارت در کار، طراحی نادرست، مواد یا مصالح نامرغوب و ... . باعث بروز حادثه و خسارت در انواع سازه­ های مهندسی می­ شود که افزون بر هدر رفتن سرمایه، آرامش جامعه را نیز به مخاطره می­ اندازد.

 

در بیمه ­های مهندسی تمام­ خطر پیمانکاری، افزون بر پوشش خسارت­ های وارد به پروژه، خسارت ناشی از حمل و نقل مصالح و تجهیزات، برداشت ضایعات، اموال مجاور، آلودگی محیط زیست مسئولیت مدنی در برابر اشخاص ثالث (جانی و مالی) و ... نیز قابل بیمه­ شدن می­ باشد. پوشش این بیمه از زمان شروع عملیات ساخت پروژه آغاز می­ شود و تا پایان دوره ساخت ادامه می­ یابد. پس از تحویل موقت کار، پروژه در دوره نگهداری نیز زیر پوشش قرار می­ گیرد.