کاهش سهم نمایندگان بیمه از فروش بیمه شخص ثالث.jpg

شاید اولین آشنایی هرکدام از ما با بیمه و اینکه چرا باید به یک نماینده بیمه پول بپردازیم، با خرید بیمه شخص ثالث آغاز شده باشد . اما هنوز هم بسیاری ازافراد وجود دارند که با مفهوم بیمه و حتی بیمه شخص ثالث و اینکه چرا باید آن را تهیه نمایند بیگانه هستند .

مشاور سبز سعی کرده در این کورس از سفری که شما با تاکسی بیمه همسفر هستید در خصوص این بیمه نامه مطالبی را برای شما مسافران عزیز، با هدف افزایش آگاهی شما درباره این بیمه نامه بازگو کند .

معرفی بیمه شخص ثالث

تعریف بیمه شخص ثالث: بیمه شخص ثالث پرمخاطب‌ ترین نوع بیمه در بازار ایران است که یکی از دلایل آن اجباری بودن این نوع بیمه است زیرا اگر وسیله نقلیه تحت پوشش بیمه شخص ثالث نباشد ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد .

منظور از شخص ثالث در این بیمه ، اشخاصی هستند که در اثرحوادث وسائل نقلیه زمینی به غیر از راننده مسبب حادثه دچار خسارت بدنی و یا مالی می‌شوند.

مدت اعتبار بیمه ‌نامه شخص ثالث  از چند روز تا یک سال می باشد. برخی از شرکت‌های بیمه، بیمه شخص ثالث را به صورت روزشمار نیز ارائه می‌دهند ولی خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون ‌به‌صرفه‌ تر است.

حق بیمه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین می شود و بر اساس مبلغ تعیین شده برای دیه کامل انسان در ماه حرام است . پوشش مالی بیمه شخص ثالث نیز یک چهلم دیه کامل در ماه حرام است .

دیه یک مرد مسلمان برای ماه‌های غیرحرام در سال ۹۸، ۲۷۰ میلیون تومان تعیین شد و نرخ دیه ماه‌های حرام در سال آتی ۳۶۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

دیه چیست ؟ 

(برای  افزایش آگاهی خود حتما این مطلب را از طریق لینک موجود مطالعه نمائید )

روش محاسبه حق بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت

آشنایی با بیمه شخص ثالث : تخفیف عدم خسارت بر اساس تعداد سال  های عدم استفاده از بیمه شخص ثالث به بیمه‌ گزار تعلق می‌گیرد. مثلا اگر فردی یک سال از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد جهت تمدید بیمه شخص ثالث خودش در سال آینده مشمول ۱۰% تخفیف حق بیمه می‌شود.

کاربری خودرو

کاربری خودرو نیز تعیین ‌کننده میزان ریسک خودرو برای رخ دادن حادثه و همچنین میزان هزینه معمول در یک حادثه رانندگی است. مثلا تاکسی ها یا خودروهای آموزش رانندگی، بیشتر از سایر خودروها در معرض حوادث رانندگی هستند بنابراین باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری را پرداخت کنند. به این ترتیب تاکسی‌ها موظف به پرداخت ۲۰% حق بیمه بیشتر و خودروهای آموزش رانندگی موظف به پرداخت ۱۵% حق بیمه بیشتری نسبت به سایر خودروها  هستند.

جریمه دیرکرد

در مقابل تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، جریمه دیرکرد آن نیز موجب افزایش حق بیمه می‌شود.از آنجاییکه بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه اجباری است درصورت وقفه در تمدید بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو به صورت روزشمار مبلغی به حق بیمه اضافه خواهد شد . 

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال 98 حدوداً 4 هزار تومان است.

حال بایستی به دلایل کاهش سهم نمایندگان بیمه در فروش این نوع از بیمه نامه بپردازیم . همانطور که می دانید طی سالهای اخیر ضمن تاسیس شرکتهای جدید در صنعت بیمه و توسعه شبکه فروش این شرکتها، رقابت برای جذب مشتریان خریدار بیمه شخص ثالث روز به روز افزایش یافته و علاوه برآن با ورود بازاریابان آنلاین، جنگ بر سر بدست آوردن سهم از بازار این محصول که برای بسیاری از نمایندگان حکم مرگ و زندگی را دارد بالا گرفته و بسیاری از نمایندگان سنتی یا از میدان رقابت کنار رفته اند و یا در حال تغییر رویکرد های خود در زمینه توجه به فروش سایر محصولات بیمه و یا برخورداری از فناوری های دیجیتال برای بقاء در بازار بیمه هستند . 

نکته جالب توجه در این میان سیاست گذاری های درست مسئولین و مدیران صنعت بیمه کشور در مواجعه با این تحولات می باشد که از سالها پیش  در خصوص توسعه فروش بیمه های عمر و پس انداز به اجرا درآمد، که با وجود رقابت بسیار سنگین در رشته ثالث، آن دسته از نمایندگان و بازاریابان که در فروش این محصول استراتژیک بیمه ای (عمر و پس انداز) مشغول به فعالیت می باشند روزهای درخشانی را در پیش روی خود و صنعت بیمه کشور خواهند دید . 

مشاورسبز امیدواراست مطالب این کورس از سفر با تاکسی بیمه برای شما همسفران گرامی مفید بوده باشد . 

 

نویسنده : مشاورسبز

 

 

 

عضویت درآن بیمه

 

 

 

با آن بیمه همراه باشید: