این روزها بحث نوسانات نرخ ارز بیش از پیش مطرح گشته است و افراد به دنبال انواع راهکارهایی برای مقابله با این نوسانات و عدم آسیب پذیری از بابت آن هستند. اما سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا می توان نرخ نوسانات ارز را هم بیمه کرد؟ یعنی با گرفتن بیمه نامه ای این نوسانات را پوشش داد و از آن در امان بود ؟

اجازه دهید قبل از پاسخ به این سوال به "ریسک سوداگرانه یا پویا" اشاره کنیم .در مباحث بیمه ای نوعی ریسک داریم که به آنها ریسک های سوداگرانه یا پویا گفته می شود مثلا بازرگانی را در نظر بگیرید که کالا را به صورت عمده می خرد و آن را به قیمتی بالاتر به تاجران خرده پا می فروشد به این امید که از تجارت خود سودی عایدش شود. کار این تاجر سوداگرانه است. اگر این تاجر جنسی را 1000 تومان بخرد و امیدوار باشد آن را 1500 تومان بفروشد و بدین سبب 500 تومان سود کند. این نوع ریسک سوداگرانه یا پویا است که شخص انتظار سود از عملیات بازرگانی خود دارد و اگر به جای رقمی بالای 1000 تومان به زیر قیمت خود بفروشد به جای سود زیان کرده است . لذا بطور کلی می توان سه حالت را برای این ریسک ها در نظر گرفت: سود ، عدم سود و زیان که وضعیت فرد در این مورد ممکن است بهتر از قبل شود و سود کند یا تغییر نکند و در نهایت ممکن است زیان کند. بطور کلی ریسک های سوداگرانه مطلوب بیمه نیستند .

با توجه به مطلب گفته شده و همچنین موارد دیگری بیمه ای، جواب سوال فوق این است که در هیچ جای دنیا و در هیچ کشوری نوسانات نرخ ارز بیمه نمی شود و در هر جا که شبیه آن هم هست به صورت بازارهای آتی در نظر گرفته می شود یعنی نوسانات بازار ارز را باید در مجموعه بازارهای سرمایه پوشش داد در واقع این نوسانات فقط در بازارهای مشتقه بورس پوشش داده می شود. پس شما نمی توانید به شرکت بیمه ای بروید و از آن تقاضا کنید که بیمه نامه ای را به شما بفروشد که در آن نوسانات نرخ ارز بیمه شود.

 

 با آن بیمه همراه باشید: