مقدمه 

امروز زندگی بسیار شکفت انگیز است . در زمان های قبل به اندازه امروز امکانات گوناگون برای اینکه شما بتوانید به اهدافتان برسید وجود نداشت . وشاید علت آن باشد که در دوران های گذشته هیچگاه انسان تا به این اندازه به دنبال گزینه های مختلف نبوده است . در واقع کارهای مثبت و متفاوت آنقدر زیاد است که قدرت و توانایی شما در انتخاب آنها ،مهمترین عامل تعیین کننده پیروزی و موفقیت شما است .

شما هم همانند بسیاری از مردم این دوره دارای مشکلات بسیارزیادی در رابطه با کارهایی که مجبور هستید در مدت زمان اندکی انجامشان دهید ، هستید و مدام درحال تلاش برای به پایان رساندن آنها هستید و هنوز کاری را به پایان نرسانده ، انبوهی از کارهای جدید به سراغ شما می آیند و به همین دلیل شما نمی توانید یک گام جلوتر از کارهایتان باشید و همیشه بیشتر آنها انجام نداده و دست نخورده باقی می ماند . در بیشتر مواقع توانائی و قدرت شما در انتخاب مهمترین و بهترین کارهایی که باید شروع کنید و به اتمام برسانید ، بیش از هر توانایی دیگر می تواند در موفقیت های شما موثر واقع شود . فردی معمولی که همیشه اولویت های خود را مشخص می کند و به آنها می پردازد و همچنین کارهای مهم خود را سریع انجام می دهد ، می تواند بهتر از یک نابغه پر حرف کارهای خود را پیش ببرد .

سالهای زیادی است که گفته میشود شما اگر بتوانید هر روز صبح که از خواب بلند می شوید یک قورباغه زنده را بخورید دیگر تا آخر شب خیالتان راحت است که مهمترین حادثه آن روز را پشت سرگذاشته اید .این قورباغه در واقع همان مهمترین کاریست که مدتهاست آن را پشت گوش انداخته اید و انجام آن تاثیرات بسیارزیادی را در زندگی شما خواهد گذاشت اگر همین الان نتوانید کاری برای آن بکنید تا آخر عمر آن را پشت گوش خواهید انداخت . 

همچنین گفته می شود اگر قرار است در طول یک روز دو قورباغه را بخورید اول قورباغه زشت تر را بخور . این به آن معناست که اگر دو کار مهم را در یک روز باید انجام دهید اول کار مهمتر و سخت تر را انجام دهید پس خود را مقید کنید که کار را شروع و تا پایان ،آن ادامه دهید و قبل از پایان آن ، دست به کار دیگری نزنید همیشه سعی کنید در برابر کارهای ساده مقاومت نشان دهید و مدام به خود بگوئید که اولین کاری که در طول روز باید انجام دهید چه کاری است ؟ و بعد از آن باید چه کار دیگری را انجام دهید ؟

و دست آخر اینکه اگر قرار باشد شما قورباغه ای را زنده بخورید نشستن و نگاه کردن به آن فایده ای ندارد باید دست به کار شوید و آن را بخورید .

یکی از مهمترین کلیدهای رسیدن به موفقیت این است که عادت کنید هر روز صبح اول وقت سخت ترین و مهمترین کار را انجام دهید . عادت کنید که بدون فکر کردن به آن قورباغه سریعا آن را قورت دهید . با کمی مطالعه در مورد مردان و زنان موفق که درآمدهای بالایی دارند ویا به سرعت ارتقاء شغلی می یابند در می یابیم که ویژگی بارز این افراد عمل گرا بودن آنهاست . در واقع انسانهای موفق کسانی هستند ، که اول سراغ سخت ترین کار می روند و خود را عادت می دهند که در هنگام انجام آن کار به هیچ کار دیگری فکر نکنند .

در دنیای امروز ما انسانها در زمینه شغلی خود بخاطر کارها و نتایج خاص خود ترفیع و دستمزد می گیرند و همچنین آنها برای خدماتی که انجام می دهند بویژه خدماتی که دقیقا انجامشان برای آنها مشخص شده حقوق می گیرند .

(شروع به کار نکردن ) از مهمترین و اساسی ترین معضلات سازمانهاست . افراد معمولا فعالیت کردن و نتیجه گرفتن را یکی می دانند پس مدام صحبت می کنند ، جلسه می گذارند ، طرح می دهند و... اما آخر نه کاری صورت گرفته و نه نتیجه حاصل شده .

95% از موفقیت های شما به عادت های روزمره شما بستگی دارد . در واقع عادت به ترک تدریجی تعیین اولویتها و پیوسته انجام دادن آنها مهارت و عادتی است که شما را به مرور زمان به هدفهایتان نزدیک تر می کند . با تکرار زیاد ، این عادتها ناخودآگاه به شما وارد می شود و بعد از مدتی جز لاینفک رفتار شما می شود و زمانی که تبدیل به یک عادت شد صورت به خودکار ، کار خود را انجام می دهد و کار شما آسان می شود . سیستم ذهنی و عاطفی شما به گونه ایست که موفقیت در انجام کارها احساس خوب و مثبتی را به شما می دهد و شما را شاد می کند در این احساس برنده بودن می کنید و هر چه کار شما بزرگتر و مهم تر باشد احساس شادی شما بیشتر می شود در واقع با به پایان رساندن هر کار و وظیفه مهم درمغز شما اندورفین ترشح می شود و با ترشح آن احساسی از شادی به شما دست می دهد . همچنین ترشح آن باعث بالا رفتن خلاقیت شما می شود . یکی از راز های موفقیت این است که شما می توانید به این حال اعتیاد مثبت پیدا کنید یعنی اینکه با لذتی که از انجام کار می برید در واقع به این احساس لذت و شادمانی معتاد می شوید اما این اعتیاد از نوع مثبت آن است . زمانی که این اعتیاد مثبت در شما شکل گیرد شما به طور نا خودآگاه زندگی خود را سازماندهی می کنید و شروع به انجام کارهایی می کنید که به اتمام رساندن آنها در شما لذت بیشتری را ایجاد می کند .

یکی از راههای اساسی و خوب در مسیر داشتن یک زندگی ایده آل و داشتن یک شغل مناسب توام با موفقیت و احساسات خوشایند این است که شما عادت کنید کارهای مهم را شروع کرده و تا پایان آن را ادامه دهید . این کار چنان در شما ریشه می دواند که عادت به پایان رساندن کارها برایتان از رها کردن آن آسانتر می شود .

شاید شما این لطیفه را شنیده باشید که ((روزی مردی در خیابان از یک موسیقیدان می پرسد که آقا چگونه می توان به تالار کارتگی رسید موسیقیدان می گوید ((با تمرین عزیزم با تمرین))

در واقع تمرین شاید ، کلید غلبه بر مهارتهاست . ذهن شما به عضله ای تشبیه شده که هر چه بیشتر از آن استفاده شود قدرتمند تر می شود . شما با تمرین می توانید همه کارها را یاد بگیرید و عادت های مطلوب را در خود ایجاد کنید .

 

 

 

برای رشد عادت توجه بر روی سه اصل مهم است :

  1. تصمیم گیری

  2. انضباط

  3. اراده

1 _ یعنی ابتدا باید تصمیم بگیرید که عادت به انجام رساندن کارها را بیاموزید .

2 _ خود را موظف کنید کارهایی را که قرار است بیاموزید بطور مستمر تمرین کنید تا به آنها مسلط شوید .

3 _ در آخر اراده بکنید تا عادت ها در شما پایدار شده و بخشی از شخصیت شما شود .

اگر یاد بگیرید که مدام به مزاید و فواید عمل گرا بودن ، دست به کار شدن و تمرکز به روی اهداف فکر کنید از این طریق می توانید پیشرفت کنید و هر روز بیشتر رو به سمت انسانی موثر ، موفق و کارآمد حرکت کنید و خود را به جای فردی بگذارید که با سرعت زیاد کارهای خود را مدام به پایان می رساند . تصویری که شما از خود در ذهنتان دارید تاثیر بسیار زیادی بر رفتار شما می گذارد . سعی کنید خود را در جایگاه فردی که دوست دارید در آینده همان فرد باشید تصور کنید . این تصاویر ذهنی باعث می شود عملکرد بیرونی شما بر اساس آن تغییرپیدا کند . به قول جیم کتکارت ((تو همانی که در ذهن تجسم می کنی ))

شما توانایی های بسیار نامحدودی برای آموختن مهارتها دارید . شما زمانی در جاده زندگی خود به سرعت رو به حرکت هستید که با تمرین مهارت بر تنبلی خود غلبه کنید و مهمترین کار خود را در ابتدا انجام دهید .مطمئنا شما فردی موفق و با تجربه خواهید شد بنابر این بیا و

قورباغه را قورت بده  

 

بر گرفته از کتاب : قورباغه را قورت بده 

نویسنده : بریان تریسی 

تهیه و تدوین :مشاورسبز