99 درصد از تراکنش‌های ارزهای رمزنگار هنوز از طریق صرافی‌های متمرکز انجام می‌شوند./ انتظار می‌رود که این روند در طی سال‌های آینده کاملا برعکس شود.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از بانکداری اینده تکنولوژی‌های ارزهای رمزنگار و غیرمتمرکز در حال انفجارند و تنها با یک نگاه به آمار و اعداد می‌توان وضعیت تحولی بازار را به خوبی درک کرد. سرمایه‌گذاری در بازار، حجم تراکنش‌ها و نرخ پذیرش از سوی افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها به یک مقیاس جهانی رسیده است.

دنیای امروز به لطف تکنولوژی بلاکچین به سوی یک اقتصاد غیرمتمرکز حرکت می‌کند و به مرور زمان نیاز به واسطه‌ها و دلالان به طور کامل حذف می‌شود. البته هنوز هم صرافی‌هایی که ارزهای دیجیتال را مبادله می‌کنند متمرکز هستند. ثابت شده که این صرافی‌ها نسبت به حملات هکری آسیب پذیرند و برای این که به رویدادهای غیرمتداول مانند فورک‌ها واکنش نشان دهند کمی ضعیف عمل می‌کنند و یا حداقل می‌توان گفت مخاطرات نظارتی بالایی به همراه دارند. صرافی‌های متمرکز سیستم‌های خود را خارج از زنجیره‌ها نگه می‌دارند. این یعنی آن‌ها سپرده مشتریان خود را نگه داری می‌کنند و برای ذخیره اطلاعات تراکنش‌ها از بلاکچین استفاده نمی‌شود. به این ترتیب نسبت به حملات هکری گسترده‌ای آسیب‌پذیر بوده و به هیچ عنوان برای ذخیره اطلاعات، پول یا کلیدهای اختصاصی قابل اعتماد نیستند.

به طور کلی می‌توان گفت مبادله کردن همواره با مخاطره همراه است اما مبادله‌گرها نباید با مخاطراتی روبه‌رو شوند که از پیش حاضر به پذیرش آن نبوده‌اند. کارآفرینان در حوزه بلاکچین از این موضوع آگاه هستند و برخی از آن‌ها سخت مشغول کار بر روی ایده «صرافی‌های غیرمتمرکز» هستند.

هدفی که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX ها) دنبال می‌کنند مقابله با مشکلاتی است که ساختارهای متمرکز با ایجاد بازارهای شخص-به-شخص روی بلاکچین (مخصوصا بلاکچین اتریوم) به وجود می‌آورند. در این ساختار، مبادله‌کننده مسئول سپرده خود است. به این ترتیب، ساختن یک صرافی کاملا غیرمتمرکز و کارآمد اتوپیای امروز است. صرافی‌های امروز متمرکز هستند زیرا متمرکز بودن ساده‌تر است. می‌توان گفت حداقل در شرایط فعلی، پیاده‌سازی پلتفرم‌های کاملا غیرمتمرکز از نظر فنی پیچیده و بسیار هزینه‌بر است.

ناکارآمدی‌های صرافی‌های متمرکز موجب می‌شوند که این مدل فقط مزیت‌های محدودی داشته باشد. از طرفی صرافی‌های نیمه غیرمتمرکز نیز در حال ورود به بازار هستند. این دسته از صرافی‌ها مدل‌هایی ترکیبی هستند و سعی دارند بهترین قابلیت‌های هر دو نوع صرافی را به بازار عرضه کنند. بنابراین به دلیل تقاضای جامعه ارزهای رمزنگار، تعداد صرافی‌های مبتنی بر این مدل در حال افزایش است.

اما این صرافی‌های غیرمتمرکز هستند که آینده مبادلات ارزهای رمزنگار را شکل می‌دهند. در این مقاله به بررسی وضعیت آن‌ها پرداخته می‌شود زیرا چگونگی مبادلات ارزهای رمزنگار در آینده از همین پروژه‌های سنگین در حال پیشرفت شکل می‌گیرد.

 

  1. مروری بر بازار ارزهای رمزنگار و آمار معایب صرافی‌های متمرکز در سال 2017

آمار و ارقام نشان می‌دهد که حجم سرمایه ارزهای رمزنگار رشدی نمایی تجربه می‌کند ( = 3400%) و از رقمی کمتر از 18 میلیارد دلار به بیش از 600 میلیارد دلار در 2017 رسید.

 

تصویر 1- مقایسه حجم سرمایه موجود در بازار ارزهای رمزنگار در سال 2017 و 2018

X240 = تعداد تراکنش‌های انجام‌شده روزانه در بازار ارزهای رمزنگار (مقایسه اول ژانویه 2017 و اول ژانویه 2018): نزدیک به 130 میلیون دلار مبادله در روز به بیش از 30 میلیارد دلار مبادله رسیده است.

>170= تعداد صرافی‌های ارزهای رمزنگار (در حال رشد با سرعت و تعداد قابل توجهی از پروژه‌های صرافی)

در حال حاضر بیش از 99 درصد از تراکنش‌های ارزهای رمزنگار از طریق صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود.

 

  1. صرافی‌های متمرکز

ابتدا تعریفی از صرافی‌های متمرکز ارائه می‌کنیم: به کلیه اپ‌ها و پلتفرم‌هایی که یک مبادله‌کننده در آن‌ها قادر به خرید، فروش و مبادله ارزهای رمزنگار با ارزهای فیات (غیررمزی مانند دلار) یا ارزهای رمزنگار دیگر باشد صرافی متمرکز می‌گوییم. این صرافی‌ها درواقع به عنوان بازار ارزها برای حیات این اکوسیستم ضروری هستند زیرا بسیاری از آن‌ها پرداخت با واحدهای پولی فیات را نیز امکان پذیر می‌کنند و افراد می‌توانند از آن طریق ارزهای رمزنگار را با استفاده از دلار، یورو و غیره خریداری کنند.

برخی از معروف‌ترین صرافی‌های متمرکز عبارتند از: Bithumb، Bitfinex، Bittrex، Poloniex، Kraken، GDAX، Coinbase و Gemini. امروزه صدها صرافی بر روی شبکه جهانی وب وجود دارد اما هدف از این مقاله بررسی آمار و تعداد آن‌ها نیست، بلکه در این جا به محدودیت‌ها و قابلیت‌های بالقوه آن‌ها برای پیشرفت پرداخته می‌شود.

 

تصویر 2 – مقایسه حجم مبادلات اتریوم برحسب دلار در صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های رمزنگار متمرکز به‌زودی منسوخ شده و فرصت یکپارچه‌سازی تکنولوژی بلاکچین برای ارتقای کارآمدی و توانایی‌های خود را از دست خواهند داد.

وبلاگ رسمی local ethereum مرور جامعی بر صرافی‌های متمرکز انجام داده و انواع هک‌ها و مشکلات اصلی مربوط به این پلتفرم‌ها را به شرح زیر جمع‌بندی کرده است:

ناامنی، خطر از دست دادن سرمایه و سرقت‌ها مشکلاتی است که به دلیل عملکرد متمرکز صرافی‌ها به وجود می‌آید. آن‌ها به صورت قانونی مسئول سرمایه کاربران هستند. 73 درصد از صرافی‌های متمرکز مسئولیت سرمایه کاربران را به عهده می‌گیرند و 23 درصد از آن‌ها کنترل کردن کلیدهای خصوصی را به عهده کاربر واگذار می‌کنند. آن‌ها از سرورهای هانی پات برای محافظت دربرابر هکرها استفاده می‌کنند و مسئولیت میلیاردها مبادله در روز و ذخیره اطلاعات آن‌ها در سرور خود را به عهده دارند.

فقدان نقدینگی: صرافی‌ها باید سفارش‌های مبادله در رقم‌های بالا را به یکدیگر وصل کنند. حتی ممکن است در همه زمان‌ها این رقم بالا باشد. بدیهی است که این قابلیت در بازارهای مالی سنتی وجود نداشت.

بازار از هم گسسته (و نه غیرمتمرکز): نقدینگی جهانی در این بازار به چندین بازار اصلی تقسیم می‌شود. هیچ پیشرو یا هدایت‌کننده شفافی از نظر حجم سرمایه در این بازار وجود ندارد. این موجب می‌شود همواره مشکل نقدینگی در حال افزایش باشد.

در هنگام انجام تراکنش‌هایی با مبالغ هنگفت مشکلات متعددی از قبیل دستکاری در بازار، خرابی سخت‌افزاری، مشکلات عملکردی، تاخیرها و سایر مسائل ذاتی می‌تواند دردسرساز شود.

عدم وجود اعتماد و شفافیت: هزینه‌های واقعی و فرآیندهای مبادله‌ها مبهم است و هزینه بالایی دارد. گاهی کارمزدهایی بیش از آنچه اعلام شده و تاخیرهایی بیش از آنچه مشخص شده به دلیل مدیریت نامناسب به وجود می‌آید. همچنین آن‌ها این امکان را دارند که سفارشات را از پیش انجام دهند که البته غیرقانونی است.

عدم آگاهی کاربران: بازار ارزهای رمزنگار مملو از مبادله‌کنندگان و افرادی است که از امنیت در روش‌های استفاده از ارزهای رمزنگار آگاهی ندارند.

 

  1. صرافی‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های باز

با توجه به عدم وجود امنیت، شفافیت و کارآمدی در صرافی‌های متمرکز تقاضای فزاینده‌ای در بازار ارزهای رمزنگار برای ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز شکل گرفته است. امتیاز بازیگران جدید این عرصه این‌گونه مشخص می‌شود که چگونه به هر کدام از این نیازهای آشکار جامعه پاسخ دهند یا یک مشکل مشخص را برطرف کنند. پروژه‌هایی مانند 0x, Ethfinex, shapeshift و EtherDelta در این دسته ظهور یافته و جذابیت زیادی ایجاد کرده‌اند.

صرافی‌های غیرمتمرکز دو مزیت اصلی را متعهد می‌شوند: امنیت و کنترل در بازار جهانی

یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌ها در این زمینه EtherDelta به عنوان پلتفرمی با رابط کاربری ساده و ابتدایی برای ارائه قابلیت‌های اصلی مبادله است که تعداد تراکنش‌های روزانه آن به رقمی معادل با 25 میلیون دلار آمریکا رسیده است.

 

تعریف

تفاوت صرافی غیرمتمرکز با صرافی متمرکز در این است که کاربران در صرافی غیرمتمرکز می‌توانند با انجام عملیات اصلی روی بلاکچین سپرده‌های خود را کنترل کنند: در این صرافی‌ها از همان تکنولوژی‌ای که در پشت ارزهای رمزنگار قرار دارد یعنی بلاکچین برای ایجاد مبادلات امن و شفاف استفاده می‌شود. بنابراین محدودیت‌های اصلی بازار ارزهای رمزنگار که در بالا توضیح داده شد برطرف می‌شود. زیرا دیگر هیچ مرکز واحد و متمرکزی برای آسیب دیدن یا متلاشی شدن وجود ندارد و همه چیز با ویژگی قدرتمند بلاکچین همگام می‌شود.

البته اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز کاملا غیرمتمرکز نشده اند بلکه در واقع نیمه غیرمتمرکز هستند (امروزه کاملا غیرمتمرکز شدن کمی ایده‌آل به نظر می‌رسد. در ادامه به محدودیت‌های آن خواهیم پرداخت.) در بسیاری از موارد، سرورها (متمرکز) هنوز میزبان سفارش‌ها هستند اما کلیدهای خصوصی را نگهداری نمی‌کنند.

یک جنبه مهم دیگر این است که قاعدتا صرافی‌های غیرمتمرکز نیز ویژگی‌ها، مزایا و محدودیت‌های زیرساخت بلاکچین را دارند.

 

بررسی صرافی‌های غیرمتمرکز

بیشتر پروژه‌های صرافی غیرمتمرکز در مرحله آزمایش بتا قرار دارند. هدف از این مطالعه ارزیابی وضعیت پیشرفت همه پروژه‌ها است و برای این منظور، وب‌سایت، حساب‌ها و کلیه امکانات پروژه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

پروتکل‌های باز برای صرافی‌های غیرمتمرکز

تعریف

پروتکل‌های باز اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dAPPها) را براساس یک مبنای مشترک نصب و اجرا می‌کنند. برخی از آن‌ها مخصوص صرافی‌های غیرمتمرکز طراحی شده‌اند (مانند 0x)، برخی دیگر هم برای این کاربرد مناسب هستند (مانند Omise). در زیر به توصیف هر دو نوع پروتکل می‌پردازیم.

وقتی این امکان وجود داشته باشد که «هرکس» بتواند خدمات موردنیاز خود را بر روی آن پروتکل ایجاد کند، به نوعی سینرژی به وجود می‌آید. همچنین بستری برای افزایش نوآوری فراهم می‌شود و dApp‌ها (اپ‌های غیرمتمرکز) می‌توانند با یکدیگر تعامل کنند. بنابراین در صرافی‌های غیرمتمرکز از آن جا که امکان ایجاد پروژه‌های متفاوت و تعامل میان آن‌ها وجود دارد، می‌توان ظرفیت‌های نقدینگی بالایی ایجاد کرد.

نام پروژه‌های صرافی‌های غیرمتمرکز:
AirSwap, Altcoin.io, Barterdex, Bancor Protocol, Bisq, Bitcoins, Blocknet, Coinffeine, Catalyst, custodian, Etherdelta, Etherex, Forkdelta, Gnosis Dutch Exchange, Heat, Herdius , Hodl Hodl, IDEX, KyberNetwork, Legolas, Loopring, Lykke, Mothership, NEX, Next.exchange, Nvo.io, Oasis DEX,OmegaOne, OpenANX, Raidex, SingularX, Stellar Distributed Exchange, Streamity, Token Store, Waves, Xchainge.

نام پروتکل‌های باز:

0x, OpenRelay, Lendroid, Enigma Protocol, Graphene (by Bitshares), OmiseGo, Snowglobe, Swap Protocol.

 

  1. چه چیز ممکن است سرعت گسترش صرافی‌های غیرمتمرکز را کاهش دهد؟

یک پاسخ به این سوال امنیت است. وقتی کاربران قادر باشند سپرده‌های خود را خودشان مدیریت و نگهداری کنند بدیهی است که سناریوهای هک متنوعی در این مسیر قرار می‌گیرد.

سایر عوامل کاهش نرخ گسترش صرافی‌های غیرمتمرکز عبارتند از: آموزش و تکنولوژی

 

آموزش

کاربران از موارد زیر آگاهی ندارند:

  • چگونه کلیدهای خصوصی خود را مدیریت کنند. (مسئولیت این کار با کاربر است)
  • وجود صرافی‌های غیرمتمرکز
  • مزیت‌های صرافی‌های غیرمتمرکز

قابلیت استفاده: صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXها) به اندازه کافی رابط کاربرپسندی ندارند. (البته این مشکل مربوط به مراحل آغازین انتشار این‌گونه پروژه‌ها بوده و کاملا قابل حل است)

مقیاس‌پذیری: ممکن است در اثر ازدحام شبکه اتریوم بلاکچین دیگر قابل استفاده نباشد.

سرعت: برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها بر روی بلاکچین زمان نیاز است.

هزینه: احتمال دارد هزینه‌های هر مبادله بر روی بلاکچین بالا باشد.

نقدینگی: همان مساله مرغ و تخم‌مرغ است. مبادله‌کنندگان به یکدیگر نمی‌پیوندند زیرا روی یک پلتفرم نیستند تا سفارش‌های خود را به هم وصل کنند. بنابراین نقدینگی به دنبال گسترش این تکنولوژی در اکوسیستم وسیع‌تری به وجود می‌آید که یک فرآیند طولانی‌مدت است.

غیرمتمرکزگرایی کامل: برخی از سرویس‌ها باید خارج از بلاکچین ارائه شوند و باید محدودیت‌های زیرساخت متمرکز را داشته باشند. (برای مثال: لیست مجموعه سفارش‌های خرید و فروش اگر بر روی بلاکچین ارائه شود هم پرهزینه است و هم به اندازه کافی کارآمد نیست)

قابلیت همکاری: به مبادلات بین بلاکچینی هم نیاز است و در پلتفرم‌های غیرمتمرکز باید بلاکچین‌ها و dAppهای زیادی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

قابلیت دسترسی: نیاز است که برای ثبات بیشتر حتما از ارزهای فیات و توکن‌های پایدارتر استفاده شود.

لوئی لوو، مدیر اجرایی و هم‌بنیانگذار Kyber در این باره گفت: «صرافی‌های متمرکز به صورت ذاتی نمی‌توانند حجم کاربران زیادی را مدیریت کنند و این موجب می‌شود که پلتفرم‌های غیرمتمرکز جایگزین مناسب‌تری باشند. با این‌حال، صرافی‌های غیرمتمرکز نیز هنوز به اندازه صرافی‌های متمرکز امکانات کاربرپسند ندارند و ممکن است به دلیل تعداد کاربران کمی که دارند نتوانند از عهده هزینه‌های پشتیبانی حجم انبوه تراکنش‌ها برآیند.»

 

نتیجه‌گیری

99 درصد از تراکنش‌های ارزهای رمزنگار هنوز از طریق صرافی‌های متمرکز انجام می‌شوند و انتظار می‌رود که این روند طی سال‌های آینده کاملا برعکس شود. بنابراین ضروری است که کاربران به صرافی‌های غیرمتمرکز مهاجرت کنند تا بتوانند به لطف ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین از همه ظرفیت‌های خود استفاده کنند. آموزش به همه کاربران به مرور زمان انجام می‌شود و سایر مشکلات مربوط به تکنولوژی که امروزه با آن‌ها مواجه هستیم نیز به زودی برطرف خواهد شد.

مشخص کردن ارزش تفاوت‌های میان پروژه‌ها کار دشواری است و بسیاری از آن‌ها ممکن است حتی در آینده نزدیک به حیات خود ادامه ندهند. با این‌حال روند حرکت به سوی صرافی‌های غیرمتمرکز کاملا آشکار است.

صرافی‌های متمرکز به زودی به سمت تکنولوژی‌های غیرمتمرکز می‌روند اما پیشرفت‌ها باید از هر دو سمت باشد. کاربران نیز باید بیاموزند که چگونه از دارایی خود محافظت کنند و پلتفرم‌ها نیز باید ابزارهای امنیتی بیشتر به همراه آموزش بهتر ارائه کنند. باید مسائل و مشکلات رایج و همچنین نکات عملیاتی بهتر را بیاموزند.

در نهایت، به نظر می‌رسد صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز هر دو در کنار یکدیگر به فعالیت خود ادامه دهند. زیرا هر یک مزایایی دارند. صرافی‌های متمرکز نقشی حیاتی در اکوسیستم ارزهای رمزنگار دارند زیرا قابلیت تبادل با ارزهای فیات را نیز ارائه می‌دهند. این امکانی است که صرافی‌های کاملا غیرمتمرکز اصلا پشتیبانی نخواهند کرد.

اگر برخی از عوامل باعث کند شدن سرعت گسترش این تکنولوژی می‌شوند، پروتکل‌های باز با رفع موانع پیاده‌سازی موجب پیشرفت آن می‌شوند. با نگاهی وسیعتر می‌توان مشاهده کرد که صرافی‌های غیرمتمرکز به دنبال گسترش بلاکچین اتریوم، آموزش کاربران و رفع مشکلات مربوط به تکنولوژی هستند. صرافی‌های کاملا غیرمتمرکز همچنان یک تئوری ایده‌آل هستند که بسیاری از پروژه‌ها قصد اجرای آن را دارند.

برخی سوالاتی که در آینده این تکنولوژی هنوز پاسخ داده نشده است عبارتند از: آیا افراد مایل هستند که خودشان از کلیدهای خصوصی خود نگهداری کنند؟ شاید پاسخ این سوال منفی باشد اما بدیهی است که حداقل باید این امکان در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. چگونگی مهاجرت کاربران از صرافی‌های متمرکز به غیرمتمرکز نیز سوال بزرگ دیگری است که باید دید در آینده نزدیک چگونه به آن پاسخ داده می‌شود. سوال دیگر این است که آیا واقعا این مهاجرت به زودی اتفاق می‌افتد؟ برخی صاحب‌نظران معتقدند صرافی‌های متمرکز به زودی تعطیل می‌شوند و این موضوع به گسترش صرافی‌های غیرمتمرکز سرعت می‌بخشد./مترجم: سمانه سمیعی/منبع: https://media.consensys.net/state-of-decentralized-exchanges-2018-276dad340c79

 

 
 

 با آن بیمه همراه باشید: