یکی از مهمترین چالشهای امنیتی کشور و مردم سرقت خودرو می باشد. و این موضوع در صفحه حوادث روزنامه های کشور همواره مطرح بوده و یکی از مهمترین مسئله های صاحبان خودرو و همچنین پلیس آگاهی می باشد.

یک میلیون و چهارصدهزار دستگاه خودروی جدید سالانه وارد خیابان های کشور می شوند. و همچنین خود خودروها و وسایل لوکس و گرانقیمت موجود در خودرو همواره مورد توجه سارقان بوده است. با رعایت نکات ایمنی خودرو و امنیتی و همچنین هوشیاری در معاملات خطر سرقت موتور سیکلت و خودرو خود را کاهش دهید و از سو استفاده سارقان جلوگیری کنید. از همین رو پلیس آگاهی توصیه هایی را در همین زمینه ارائه نموده است .

جلوگیری از سرقت خودرو با استفاده از وسایل امنیتی

برای محافظت و جلوگیری از سرقت خودرو باید هزینه کرد و از ابزارهای امنیتی استفاده شود.

  • سوییچ مخفی: یک سوییچ و حلقه زنجیر ارزان قیمت به هم تابیده شده با سیم سوییچ استارت خودرو به خوبی یک سوییچ مخفی است.
  • سوییچ قطع‌کننده سوخت: دریچه‌ا‌ی که سوخت را قطع می‌کند.
  • قفل قابل رؤیت فرمان: از حرکت فرمان جلوگیری می‌کند.
  • قفل پدال خودرو: وسیله‌یی که پدال ترمز و کلاچ را قفل می‌کند.
  • قفل چرخ: از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند.
  • آژیــــر دزدگیــر: سیستم‌های امنیتی که در زمان باز شدن درها، کاپوت و صندوق عقب، با صدای بلند آژیر می‌کشد.
  • علاوه بر موارد فوق کارشناسان پلیس آگاهی توصیه می‌کنند؛ صداهایی که در مواقع شکستن شیشه خودرو، دست زدن، و بکسل کردن ایجاد می‌شود و آژیرهایی که در سارق ایجاد وحشت می‌کنند، باتری ذخیره، چراغ چشمک زن، چراغ ترمز و چراغ جلو و ابزار اتوماتیکی که موتور را از کار می‌اندازند نیز جزء ابزارهای حفاظتی هستند .  

قربانی سرقت خودرو نشویم

پلیس آگاهی توصیه می کند که برخی از حواس پرتی ها و سهل انگاری ها موجب این می شود که سارقان نهایت استفاده را ببرند. لذا نکاتی دیگر را هم برای جلوگیری از دزدیده شدن خودرو باید رعایت کنیم. در این توصیه ها گفته شده است که مثلا هیچ وقت سوییچ خودرو را درن خودرو جای نگذارید و حتی در کوچکترین بیرون رفتن از ماشین هم آن را بردارید. همچنین همیشه خودروی خود را قفل کنید زیرا بیش از نصف خودروهای سرقت شده قفل نبوده اند و سارقان از غفلت مالک خودرو استفاده کرده اند. همچنین توصیه شده که هیچ وقت سوییچ یدک خودرو را داخل خودرو جاسازی نکنید. زیرا سارق با کمی وقت گذاشتن آن را پیدا می کند.

همچنین گفته شده است که خودرو را در مکان هایی پارک کنید که نور کافی داشته باشد زیرا محل های تاریک بیشتر مورد علاقه سارقان خودرو هستند. در توقفگاه هایی که نگهبان دارند پارک کنید زیرا سارقان در این محل ها کار بسیار سخت تری برای دزدیدن خودرو دارند. همچنین اگر در یک توقفگاه دارای نگهبان، خودروی خود را پارک می‌کنید، تنها کلید در یا سوییچ را به نگهبان بدهید. اگر صندوق عقب و داشبورد خودرو با یک کلید باز می‌شوند، قفل یکی از آنها را عوض کنید. اجازه ندهید نگهبان توقفگاه به راحتی به کلید صندوق عقب و داشبورد دسترسی داشته باشد.

همچنین به هیچ وجه خودروی روشن خود را حتی برای یک لحظه رها نکنید. بیشتر سرقت ها معمولا در محل هایی مانند پمپ بنزین ها ف فروشگاه های کوچک، عابر بانک ها و … به سرقت می روند. همچنین در زمستان که هوا سرد است به منظور گرم شدن خودرو، خودرو را روشن نگذارید در حالی که از خودرو پیاده شده اید و از آن فصله گرفته اید. همچنین در هنگام پارک خودرو تمام پنجره های ماشین را ببندید و هیچ امکانی را برای ورود سارق به داخل ماشین مهیا نکنید. و کیف و وسایل خود را در معرض دید قرار ندهید.

خطر های معاملات خودرو که نادرست انجام می شود

بسیاری از خودرو های دزدی اوراق نمی شوند. خیلی از آنها دوباره به خریداران کم اطلاع و نا آگاه فروخته می شود. به این نکته توجه کنید که اگر از دزدیده بودن خودرویی که خریداری می کنید مطلع باشی خود شما هم مجرمید و دستگیر می شوید. و همچنین خودرو و پول خود را از دست می دهید. سعی کنید اینگونه قربانی سرقت خودرو نشوید. شما باید به تمام معامله هایی مه در ظاهر خیلی خوب به نظر می رسند مشکوک شوید. در زمان خرید از افراد غیررسمی، مطمئن شوید که اسم و آدرسی که در اسناد ثبت شده با مشخصات فروشنده خودرو مطابقت داشته باشد؛ در مورد فروشنده‌یی که نشانی، محل کار و شماره تلفن ثابتی ندارد، دقت کنید. درباره بیمه و مخارج خودرو از فروشنده سؤال کنید و از نمایندگی خودرو تحقیقات لازم را به عمل آورید. مطمئن شوید شماره شناسایی خودرو اصیل و دست نخورده و میخ پرچ آن شل نشده باشد.

 خرید بیمه نامه بدنه 

خرید بیمه نامه بدنه با پوشش سرقت کلی:

در صورتی که موضوع بیمه دزدیده شود و یا در اثر عمل دزدی یا شروع به دزدی به وسیله نقلیه و یا وسایل اضافی آن  خسارت وارد شود ،بیمه گذار می تواند پس از طی مراحل قانونی طی مدت زمانی معین خسارات وارده را از شرکت بیمه گر دریافت نماید .

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه نامه بدنه می توانید از طریق منوی هر یک از شرکتهای بیمه در صفحه اصلی اطلاعات مورد نیاز را کسب نمائید و در صورت تمایل به خرید بیمه نامه به هر کدام از نمایندگان مورد نظر خود سفارش خرید بیمه نامه بدنه را بدهید .

مشاورسبز

۹۶/۱۰/۰۸